Hoppa till sidans innehåll

Regel 9, Let eller poäng?


Regel 9 - Let eller poäng? Let - Ja

 

Spelare A begär let, eftersom spelare B står och hindrar honom från att slå bollen via ena sidoväggen. Om bollen hade gått rakt mot frontväggen hade A vunnit bollen. Nu går bollen om eftersom riktningen klart var mot ena sidoväggen innan frontväggsträff.

 

Föregående    Nästa

Uppdaterad: 12 NOV 2010 14:23

      Instagram 

Svenska tävlingar

seriespel


Framåt för fler i rörelse

 

Joma transparent

Dunlop transparent

logo3498750_lg

   

 

 

         Idrottslyftet       

 

Postadress:
Svenska Squashförbundet
Bollspelsvägen 3
216 25 Malmö

Besöksadress:
Bollspelsvägen 3
216 25 Malmö

Kontakt:
Tel: +46705551969
E-post: This is a mailto link

Se all info

.

 

 

 

 

.